V četrtek, 24. marca 2022, je v Šentjerneju potekalo slovesno odprtje Šentjernejske učne poti, projekta, ki je sofinanciran s strani Republike Slovenije in Evropske unije iz Evropskega sklada za regionalni razvoj. Občina Šentjernej je s partnerji Osnovno šola Šentjernej, Vrtcem Čebelica Šentjernej, Društvom čebelarjev Šentjernej in Kmetijsko trgovina Cerjak, Cerjak Brod Polona s.p. s projektom »Šentjernejska učna pot« kandidirala na 4. Javnem pozivu za izbor operacij za uresničevanje ciljev Strategije lokalnega razvoja LAS DBK 2014 – 2020. Oktobra 2020 je podpisala z Ministrstvom za gospodarski razvoj in tehnologijo, pogodbo o sofinanciranju. Naložbo financirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj. Dela so se začela maja 2021 in se zaključila v marcu 2022. Stroški projekta vseh partnerjev so znašali 317.187,60 evrov z DDV-jem. Občina je prispevala 218.265,47 evrov z DDV-jem. Glavni cilj projekta je ohranitev ogroženih rastlinskih in živalskih vrst ter habitatnih tipov v povezavi s kulturno dediščino. V ta namen so partnerji projekta izvedli manjše naložbe v infrastrukturo v urbanem naselju – Šentjerneju in na ta način približali naravovarstvene in kulturnovarstvene vsebine občanom brez nepotrebnega poseganja v varovano naravno in kulturno dediščino. Projekt zajema obnovo toplarja ter vodnjaka, ohranitev starih sort hruške, medovita zelišča in začimbe, grmovnice in drevesa, vinsko trto na brajdnikih, igrala Šentjernejsko polje, orodja za moč, igrišče Gorjanci, didaktično igralo – roža vetrov, Minutnik, učilnico na prostem, tablo Krakovski gozd s prikazom značilnosti mokrišča in ogroženih vrst, E-knjigo – interaktivno točko namenjena obiskovalcem in učilnici na prostem, ki opisuje pomen Šentjernejske učne poti ter značilnosti naravne in kulturne dediščine Šentjernejske doline.
V kulturnem programu so sodelovali predšolski otroci iz skupine Mavrica in Enci benci iz enote Petelinček. V uvodni nagovoru je v odsotnosti župana spregovoril direktor Občinske uprave Občine Šentjernej Samo Hudoklin, ki je podrobneje predstavil projekt ter se zahvalil partnerjem in vsem, ki so načrtovali in udejanjili Šentjernejsko učno pot: Podjetje Neap d.o.o. v sodelovanju z Boštjanom Koširjem, Vesna Hrovat iz Zavoda otok, predstavniki podjetja Kostak d.d, Rok Cvelbar iz podjetja Hortikultura Cvelbar, Sandi Tršinar iz podjetja Krovstvo, tesarstvo in kleparstvo Tršinar ter predstavniki iz Razvojnega centra NM. Šentjernejska učna pot povzema naravne danosti Šentjernejskega polja, Gorjance in Krakovski gozd.
Pot bo bogato prispevala k izobraženosti in ozaveščanju tako predšolskih kot šolskih otrok. Na dogodku sta zbrane nagovorila tudi ravnateljica Vrtca Čebelica Ana Srpčič in ravnatelj Osnovne šole Šentjernej Aljoša Šip.
Zaplesali so učenci iz otroške folklorne skupine Šentlora Osnovne šole Šentjernej pod mentorstvom Maje Miklavž Sintič in zaigrali mladi glasbeniki iz osnovne šole. Člani Čebelarskega društva Šentjernej so imeli podrobnejšo predstavitev pri čebelnjaku, kjer so se občani lahko seznanili s staro igro klinčkanje ter zanimivimi igri konjske in petelinje dirke. Čebelarji so predhodno poskrbeli tudi za zasaditev medovitih rastlin. Partner Kmetijska trgovina Cerjak oz. oz. gostilna Pri Jerneju je poleg ostalih poskrbela za zaključno pogostitev. Trak so prerezali direktor občinske uprave Samo Hudoklin Občine Šentjernej, predsednik Društva Čebelarjev Šentjernej Robert Bratkovič, ravnateljica vrtca Čebelica Ana Srpčič, ravnatelj OŠ Aljoša Šip in Maja Brod iz Kmetijske trgovine Cerjak. Zbrani so se sprehodili po poti, ki bo postala pomembna družabna rekreacijska in sprehajalna površina, namenjena vsem generacijam. Vsem, ki boste pot uporabljali želijo vsi partnerji doživeto, varno in predvsem poučno izkušnjo.